logo zahrady bile

 

free zóna Smetanovy Litomyšle
10. 6. - 6. 7. 2021

vstup volný

Užijte si Litomyšl!

Spojte návštěvu Festivalových zahrad s prohlídkou Litomyšle, navštivte zámek, projděte se zámeckým návrším se zahradami, vyjeďte na krátký výlet do okolí!

Věřte, že Litomyšl a její okolí nabízí dostatek turistických možností pro několikadenní pobyt.

Rady na cestu

Jak se k nám dostanete?

Litomyšl leží ve východních Čechách, v dojezdové vzdálenosti od Prahy, Brna i Ostravy. Dopravně dostupná je všemi způsoby a je na vás, který zvolíte. 

Autobusem

Litomyšl je součástí velkého množství dálkových tras, křižujících republiku a je tedy poměrně výhodné využít autobusovou dopravu. Autobusové nádraží je od areálu Festivalových zahrad vzdáleno asi 700 metrů, v bezprostřední blízkosti zahrad je však zastávka U ZÁMKU, kam je možno dojet autobusy odjíždějícími do České Třebové, nebo litomyšlskou MHD (jízdní řád)

Vlakem

V letním období dochází velmi často k opravám silnic, objížďkám a následným zácpám, cesta vlakem tak může být rychlejší a pohodlnější než autem. Navíc levnější! V roce 2020 jsou oficiálním přepravcem Smetanovy Litomyšle České dráhy, které nabízejí všem festivalovým návštěvníkům slevu 50 % na zpáteční jízdenku z kteréhokoli místa v ČR. Jak to funguje? Jízdenku Vlak+ Smetanova Litomyšl je možno získat na požádání v kterékoli pokladně Českých drah nebo u průvodčího ve vlaku. Aby platila i pro jízdu nazpátek, je ji u pořadatelů třeba nechat označit speciálním razítkem ve Festivalovém centru. Slevu pochopitelně nelze slučovat s jinými slevami. Sice se až do Litomyšle dá dojet vlakem, je zde ale jen konečná stanice regionálního vlaku z Chocně, který 24 kilometrů ujede za třičtvrtě hodiny. Navíc, i když je Choceň na hlavní trati, ne všechny rychlíky zde zastavují. Proto je pro jízdenku Vlak+ Smetanova Litomyšl určena cílovou stanicí Česká Třebová, která je významným železničním uzlem a od Litomyšle je vzdálená pouhých 13km. Odtud bývá přípoj do Litomyšle autobusem, pokud nenavazuje, je možno využít taxík.

Autem

Nejběžnější je samozřejmě cesta autem, kolem Litomyšle však zatím bohužel nevede dálnice. Dálnicí D11 se dostanete z Prahy do Hradce Králové, odkud můžete pokračovat buď přes Holice nebo přes Pardubice přetíženými silnicemi první třídy. Podobně vytížené silnice jsou i ze směru od Brna a od Mohelnice, takže se velmi těžko odhaduje čas cesty.

Pěšky

Ulice v Litomyšli jsou opatřeny informačním systémem, který vás spolehlivě dovede do Festivalových zahrad. Na směrovkách však hledejte označení Klášterní zahrady :-) 

Plánek města

Taxi

Litomyšl je malé město a všude se dá dojít pěšky. I taxík ale může najít uplatnění. 

Taxislužby v Litomyšli

Parkování

Přehled stálých parkovacích míst v Litomyšli

Dopravní omezení v Litomyšli

Z důvodu vytvoření klidové zóny jsou po dobu konání pořadů festivalu Smetanova Litomyšl neprůjezdné ulice v blízkosti zámku. Vždy 90 minut před začátkem pořadu konaného v zámeckém nádvoří je uzavřena ulice Zámecká od křižovatky s ulicí Lidickou a Jiráskova ulice od Smetanova náměstí po ulici M. Kuděje. V uzavřených ulicích je zřízeno parkoviště pro návštěvníky festivalu a provoz se obnoví až hodinu po skončení pořadu. Projíždět mohou linkové autobusy a vozidla integrovaného záchranného systému, vjezd není omezen pro rezidenty. Objízdná trasa vede ulicemi Lidická a P. Bezruče.

Klasika na zkoušku

Nejste si jisti, zda je pro vás klasická hudba tím pravým? Chápeme. Jedná se o celkem nákladnou záležitost a pokud člověk na opeře nikdy nebyl, těžko soudit, zda je jejím příznivcem. Rádi bychom proto rodinám s dětmi od šesti let a také studentům do 26 let nabídli jedinečnou možnost navštívit Smetanovu Litomyšl na zkoušku. Vezmeme vás na druhou arkádu zámeckého nádvoří, odkud je na celé dění parádní výhled. Zároveň je možné kdykoli odejít, zjistíte-li, že do klasické hudby potřebujete ještě „dorůst“. Vstupenku pořídíte od 50 do 150 Kč v informačním stánku ve Festivalových zahradách, na telefonním čísle +420 461 612 575 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kapacita je omezena. Sraz návštěvníků je u infostánku Klášterních (Festivalových) zahrad vždy 15 min. před představením. Představení Smetanovy Litomyšle můžete s Klasikou na zkoušku navštívit i bez podpatků a motýlků. Leč znáte to, teprve s krásným oblečením si člověk obléká slavnostní atmosféru :-)